Агропром

За рукі залатыя, адносіны старанныя

Па выніках раённага спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў у вытворчасці прадукцыі жывёлагадоўлі  ў 2015 годзе пераможцамі прызнаны:

у намінацыі “вытворчасць малака” сярод сельскагаспадарчых арганізацый –

філіял “Лобчанскае” ААТ “Лунінецкі малочны завод” (кіраўнік Міхаіл Ільючык). Пагалоўе дойнага статка да ўзроўню 2014-га склала 101 працэнт, вытворчасць малака – 105,5 працэнта, рэалізавана малака гатункамі “экстра” і вышэйшым – 97,6 працэнта, на 100 кароў атрымана 68 цялят;

Палеская станцыя (Аляксандр Юзупанаў). Пагалоўе дойнага статка да ўзроўню 2014-га склала 100 працэнтаў, вытворчасць малака – 103,6 працэнта, рэалізавана малака гатункамі “экстра” і вышэйшым – 96,6 працэнта, на 100 кароў атрымана 81 цяля;

СВК “Вулькаўскі світанак” (Уладзімір Соц). Пагалоўе дойнага статка да ўзроўню 2014-га склала 100 працэнтаў, вытворчасць малака – 109,1 працэнта, рэалізавана малака гатункамі “экстра” і вышэйшым – 88,5 працэнта, на 100 кароў атрымана 79 цялят.

Сярод калектываў малочнатаварных фермаў:

МТФ №1 Палескай станцыі (брыгадзір Галіна Калядзіч) – сярэдні надой ад каровы 5612 кілаграмаў, прададзена малака гатункамі “экстра” і вышэйшым 97 працэнтаў;

МТФ №1 філіяла “Лобчанскае”  (брыгадзір Галіна Самандык) – сярэдні надой ад каровы 5127 кілаграмаў, прададзена малака гатункамі “экстра” і вышэйшым 97,6 працэнта;

МТФ №2 філіяла “Лобчанскае” (брыгадзір Валянціна Евенка) – сярэдні надой ад каровы 5004 кілаграмы, прададзена малака гатункамі “экстра” і вышэйшым 95,1 працэнта.

Сярод калектываў фермаў па адкорме і дарошчванні буйной рагатай жывёлы:

МТФ №1 філіяла “Лобчанскае”  (брыгадзір Галіна Самандык) – сярэднясутачныя прывагі склалі 716 грамаў, валавыя – +51 тона да ўзроўню 2014 года;

МТФ №1 СВК “Вулькаўскі світанак”  (брыгадзір Вера Насеня) – сярэднясутачныя прывагі склалі 684 грамы, валавыя – +52 тоны да ўзроўню 2014 года;

МТФ №2 СВК “Лунінскі” (брыгадзір Марыя Гарбунова) – сярэднясутачныя прывагі склалі 640 грамаў, валавыя – +38,7 тоны да ўзроўню 2014 года.

Сярод жывёлаводаў па вырошчванні буйной рагатай жывёлы да 6-месячнага ўзросту:

Наталля Суслонава з Палескай станцыі – сярэднясутачныя прывагі склалі 807 грамаў; Наталля Мацкевіч з філіяла “Лобчанскае” – сярэднясутачныя прывагі склалі 800 грамаў; Ірына Хамякова з дзяржаўнага прадпрыемства “Чучавічы” – сярэднясутачныя прывагі склалі 766,1 грама.

Сярод жывёлаводаў па вырошчванні буйной рагатай жывёлы старэй за 6-месячны ўзрост:

Сяргей Анікін з СВК “Лунінскі” – сярэднясутачныя прывагі склалі 843 грамы, валавы – 53,5 тоны; Галіна Нагорная з філіяла “Лобчанскае” – сярэднясутачныя прывагі склалі 871 грам, валавы – 23 тоны; Валянціна Яраховіч – сярэднясутачныя прывагі склалі 796 грамаў, валавы – 38,9 тоны.

За лепшыя вынікі работы, укараненне перадавых тэхналогій, стварэнне спрыяльных умоў працы, захаванне ветэрынарных і санітарных патрабаванняў, добраўпарадкаванне тэрыторыі грашовымі прэміямі ўзнагароджаны:

Мікалай Ляўданскі – вядучы заатэхнік філіяла “Лобчанскае”; Мікалай Жук – галоўны ветурач Палескай станцыі; Вера Насеня – брыгадзір вытворчай брыгады ў жывёлагадоўлі СВК “Вулькаўскі світанак”, Васіль Вароніч – брыгадзір вытворчай брыгады ў жывёлагадоўлі дзяржаўнага прадпрыемства “Сінкевіцкі”; Канстанцін Яроцкі і Людміла Германовіч – аператары па штучным асемяненні буйной рагатай жывёлы з дзяржаўных прадпрыемстваў “Хваецкае” і “Гарадоцкі”.

У развіцці пчалярства і атрыманні таварнай прадукцыі лепшым прызнаны Іван Караваевіч з дзяржаўнага прадпрыемства “Новае Палессе”, які атрымаў 2,27 тоны валавага мёду, у тым ліку 1,55 тоны таварнага, што ў разліку на 1 пчоласям’ю складае 19,3 кілаграма.

Грашовымі прэміямі ўзнагароджаны аператары машыннага даення, якія атрымалі ў разліку ад каровы больш як 5 тысяч кілаграмаў малака. Гэта Ганна Соц, Ніна Фядкевіч, Галіна Евіч – з філіяла “Лобчанскае” ААТ “Лунінецкі малочны завод”; Алена Каховіч з дзяржаўнага прадпрыемства “Велута”; Валянціна Навіцкая, Наталля Яраховіч, Святлана Юрцэвіч, Валянціна Ермаковіч, Марыя Майсак – з СВК “Вулькаўскі світанак”; Ларыса Валько, Вера Малейчык, Вольга Бурдзелева, Марыя Бань, Надзея Каваляускене, Хрысціна Сапронава, Раіса Дрынеўская – з Палескай станцыі.

Усе пераможцы адзначаны грашовымі прэміямі.

короваевич
Пчаляр Іван КАРАВАЕВІЧ
кохович
Аператар машыннага даення Алена КАХОВІЧ
пятитысячницы
Калектыў жывёлаводаў філіяла “Лобчанскае” ААТ “Лунінецкі малочны завод”
Теги
Показать больше

Похожие статьи

Кнопка «Наверх»
Закрыть
Закрыть