Общество

Программа проведения международного фестиваля «Зов Полесья» в Лясковичах 20 августа

В 2022 году фестиваль пройдет в седьмой раз в агрогородке Лясковичи Петриковского района 20 августа.

Традиционно в фестивальных мероприятиях примут участие творческие коллективы, мастера и ремесленники из Припятского Полесья: 8 районов Гомельской (Житковичский, Ельский, Калинковичский, Лельчицкий, Мозырский, Наровлянский, Петриковский, Хойникский) и 4 района Брестской (Ивановский, Лунинецкий, Пинский, Столинский, г.Пинск) областей.

Учитывая самобытность фестиваля и то, что 2022 год объявлен Годом исторической памяти, режиссерская концепция будет представлена через традиции полешуков (старинные праздники и обряды, песни и танцы, легенды и предания) как подтверждение стремления сохранить наследие Полесья во всей его первозданности и многогранности. На концертных площадках свое творчество представят как профессиональные коллективы Республики Беларусь и Российской Федерации, так и любительские коллективы.

Традиционно будет организована работа подворий каждого полесского региона «Палескі кірмаш». Каждое подворье представит собой импровизированную старинную местную торговую лавку с тематическим «товаром», торговцами-коробейниками, «торговлей» с возов, проведением тематических интерактивных игровых программ.

Запланированы интерактивные площадки, подворья, посвящённые актуализации традиционной народной культуры белорусов:

«Рамесная слабада»: знакомство с древними мастеровыми традициями через мастер-классы – по гончарному делу, по ткачеству, кузнечному делу с изготовлением чеканной монеты с изображением символа Международного фестиваля этнокультурных традиций «Зов Полесья»;

«Хлебны фэст «Будзе хлеб – будзе і песня!» – выставка-продажа традиционного домашнего хлеба, мастер-класс по изготовлению хлеба. Ритуал приготовления и украшения праздничного каравая со специальными полесскими каравайными песнями;

«Фольк-фэст «Матчыны песні».

Состоятся фестивальная программа аутентичных коллективов, конкурс красоты «Палеская Прыгажуня — 2022», областной конкурс деревянной скульптуры «Ажыўшая даўніна» (в конкурсе примут участие мастера, владеющие технологическими и художественными приемами традиционной резьбы по дереву), выставка «Фестиваль книги и прессы», выставка туристического потенциала Гомельской области, выставка «Паляванне і рыбалоўства», конкурс «Самый сильный полешук», вечерняя шоу-программа, молодежная танцевально-развлекательная программа, фейерверк.

Впервые запланировано проведение ЭтноЗооФеста, Рыцарского бугурт-фэста, гала-концерта открытого конкурса любительских хоровых коллективов и вокальных ансамблей народной манеры исполнения «КаверХорШоу» и вечернего водного флайборд шоу «Летающие люди» (г.Нижний Новгород).

Праграма правядзення VII Міжнароднага фестывалю этнакультурных традыцый Кліч Палесся 20 жніўня 2022 года, н.п.Ляскавічы, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, Рэспубліка Беларусь

Праграма
правядзення VII Міжнароднага фестывалю этнакультурных традыцый “Кліч Палесся”
20 жніўня 2022 года, н.п.Ляскавічы,
Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, Рэспубліка Беларусь

ДУА «Ляскавіцкая сярэдняя школа»
(вул. Камсамольская, 1а)

 09.00 – 10.00 – Творчая сустрэча старшыні ГАА ГА «Саюз пісьменнікаў Беларусі» У.М. Гаўрыловіча «Палессе – мая малая Радзіма»

ДПУ «Нацыянальны парк “Прыпяцкі”»

 10.30 – 13.00 – Наведванне аб’ектаў туріндустрыі ДПУ «Нацыянальны парк “Прыпяцкі”»

ДПУ «Нацыянальны парк “Прыпяцкі” »
«Музей прыроды»

 15.00 – 16.30 – Круглы стол па пытаннях развіцця рэгіянальнага турызму ў Рэспубліцы Беларусь

Набярэжная ракі Прыпяць
Галоўная сцэна

12.00 — 13.10 – Урачыстая цырымонія адкрыцця фестывалю

13.10 — 13.20 — тэхнічны перапынак

13.20 – 13.50 – Канцэртная праграма заслужанага калектыву Рэспублікі Беларусь фальклорнай групы «Купалінка» (г. Мінск)

13.50 — 15.40 — Канцэртная праграма аматарскіх калектываў раёнаў Прыпяцкага Палесся Гомельскай і Брэсцкай абласцей, калектываў-гасцей

15.40 — 16.00 — тэхнічны перапынак

16.00 – 16.30 — Канцэрт фальклорнага ансамбля славянскай песні «Збіцень» ДУ «Гомельская абласная філармонія»

16.30 – 17.00 – Канцэрт Беларускага дзяржаўнага акадэмічнага заслужанага харэаграфічнага ансамбля «Харошкі» (г. Мінск)

17.00 – 18.00 – Канцэртная праграма ансамбля казацкай песні і танца « Маме нравится » (г. Мінск)

18.00 — 18.30 – Урачыстая цырымонія ўзнагароджвання ўдзельнікаў фестывалю

18.30 — 19.00 — тэхнічны перапынак

19.00 — 20.30 – V Міжрэгіянальны конкурс прыгажосці і грацыі «Палеская Прыгажуня»

20.30 — 20.40 — тэхнічны перапынак

Упершыню! 20.40 — 22.00 – Канцэрт фольк-гурта «Зазноба» (г. Пенза), гала-канцэрт пераможцаў першага адкрытага конкурсу «КаверХорШоу»

 Упершыню! 22.00 – Воднае флайборд шоў

22.00 – Святочны феерверк

22.00 — 23.00 Дыскатэка «Танцуй, Палессе!» з удзелам лепшых калектываў і выканаўцаў Гомельскай вобласці, прадзюсарскага цэнтру ДУ «Гомельская абласная філармонія», удзельнікаў і пераможцаў тэлевізійнага конкурсу « Х-Фактар Беларусь»

Галоўны ўваход на набярэжную ракі Прыпяць

11.00 — 20.00 Канцэртна-гульнёвая праграма аўтэнтычных калектываў і культарганізатараў «ФолькФэст»

Набярэжная ракі Прыпяць

11.00 — 22.00 – Інтэрактыўныя пляцоўкі з правядзеннем майстар-класаў рамеснікаў і майстроў «Рамесная слабада»

11.00 — 22.00 – Прэзентацыя падворкаў раёнаў Прыпяцкага Палесся Гомельшчыны і Берасцейшчыны «Палескі кірмаш»

Упершыню! 11.00 — 20.00 — ЭтнаЗааФэст

Упершыню! 11.00 – 20.00 — Рыцарскі бугурт-фэст

Упершыню! 11.00 – 20.00 – Інтэрактыўная пляцоўка «Партызанскі край», прысвечаная Году гістарычнай памяці

11.00 – 20.00 – Дзіцячае свята «Палеская вясёлка»

11.00 – 20.00 – Інтэрактыўная выстава «Хлеб майго Палесся»

13.00 – 17.00 – Работа пляцоўкі «Самы моцны паляшук»

11.00 – 20.00 – В ыстава работ пераможцаў абласнога конкурсу- пленэру «Ажыўшая даўніна»

11.00 – 20.00 – Выстава «Паляванне і рыбалоўства»

11.00 – 18.00 – Выстава «Турыстычнае Палессе»

11.00 – 20.00 – Конкурс аматараў рыбалоўства «Палеская рыбалка»

11.00 – 18.00 – Катанне на цеплаходзе па рацэ Прыпяць, пракат лодак

10.00 – 23.00 – Работа гандлёвых радоў

Дзіцячая гульнявая пляцоўка

11.00 – 20 .00 – Работа атракцыёнаў, арганізацыя забаў і гульняў для дзяцей «Тэрыторыя весялосці»

ДПУ «Нацыянальны парк “Прыпяцкі” »
«Музей прыроды»

11.00 – 19.00 – Правядзенне экскурсій па Музею прыроды

 

Показать больше

Похожие статьи

Кнопка «Наверх»
Закрыть
Закрыть